Pro nemyslivce

Nalezli jste volně žijícího živočicha a jste přesvědčeni, že potřebuje pomoc?

POZOR!! Některým zvířatům lidská péče ubližuje!

Určitě neodebírejte z přírody malé zajíčky, srnčata a mláďata dalších savců, pokud nejsou viditelně zraněná nebo viditelně opuštěná (zmateně pobíhají, pískají, naříkají). Jejich matky jsou většinou nedaleko, shánějí potravu, bojí se vás a odešli, ale brzy se k mláďatům vrátí.

Dříve než mládě odeberete, poraďte se s námi po telefonu, pokud je to možné. Odchyt a sběr druhů řazených mezi zvěř včetně mláďat lze kvalifikovat jako trestný čin pytláctví.

Neberte také z přírody ptáčata, která jsou již opeřena, ale ještě neumějí létat. Po vylétnutí z hnízda trvá mláďatům ještě několik dní, než zvládnou letové schopnosti. Takové mládě seberte ze země a posaďte ho na nejbližší vyvýšené místo, rodiče ho najdou a postarají se o něj. Ptákům nevadí, že na mládě sáhnete.

Ježčí mláďata potřebují vaší pomoc jedině v těch případech, když zahyne jejich matka. Mláďata z pozdních vrhů zasluhují vaší pozornost z etických a humánních důvodů, většinou však až v měsíci listopadu. Hodně záleží na jejich hmotnosti a na počasí. Také odběr ježků z přírody raději doporučujeme předem konzultovat telefonicky. Labutě na polích většinou jen sbírají potravu, na ledě jen odpočívají a nejsou přimrzlé.

Jak poznáte zraněné zvíře?

U ptáků tak, že nemohou létat, drží končetiny v nepřirozené pozici, mají viditelná krvácející zranění. U savců je to podobné, ztrácí plachost. Pokud nejdete takové zvíře kontaktujte nás. Máte-li možnost, můžete ho dovézt (ušetříte nám čas a finance). Telefonicky s vámi dohodneme další postup a způsob předání. Poraněné ptáky či jejich mláďata můžete krátkodobě umístit do kartónové krabice, vystlané novinami, s větracími otvory v horní části.

Jak se zachovat, když narazíte na mládě:

Zajíce:

I ve městech můžete narazit na mláďata zajíců. Zvláště v tomto jarním období. Když je uvidíte, pak udělejte jedno jediné - otočte se a jděte pryč! V žádném případě na ně nesahejte. Malí zajíci jen sedí a čekají, až se vrátí jejich matka a nakrmí je. Zaječí máma by ucítila váš pach, je pak už nenakrmila a oni by zahynuli. Když zajíčka uvidíte na nebezpečném místě, např. sedět uprostřed ulice, pak mu můžete pomoci. Ideální je vzít lopatku, tou ho nadzvednout a jemně ho na ní přenést někam na trávu. Ale pozor! Maximálně do vzdálenosti deseti metrů od místa, kde jste zajíce našli. Jinak by se ztratil. Od pěti týdnů života jsou pak už mladí zajíci samostatní.

Srny:

Pokud srnče leží v klidu, pak se nic neděje a vše je tak jak má být.. Opuštěné srnče poznáte tak, že zmateně pobíhá píská a kvílí. Zvuky jsou slyšet půl kilometru daleko. Pak teprve můžete rozjet záchrannou akci. Stačí jen málo. Zavolat Český svaz ochránců přírody. Pracovníci stanic pro handicapované živočichy se pak už o ně postarají.

Veverky:

Pokud nejsou mláďata v hnízdě, neváhejte jim pomoci, protože to potřebují. Bez vašeho zásahu by uhynula, nebo skončila na kočičím jídelníčku. Platí totéž co u srn - zavolat Český svaz ochránců přírody.

Veverky hodně trpí na parazity, proto také často mění své hnízdo. A právě když matka jedenkrát za dva týdny stěhuje své potomstvo, není výjimkou, že nějaké mládě upustí. Stačí, když se lekne nezvyklého hluku. Někdy se pro mládě vrátí, ale někdy ne. Pak zavolejte buď přímo stanici pro handicapované živočichy, pokud znáte číslo, anebo kontaktujte Český svaz ochránců přírody - 222 516 115.

Ptáka:

V těchto dnech se už mohou klubat z vajec různé druhy ptáků. Občas při frmolu, jaký v hnízdě panuje, se stane, že mládě z hnízda vypadne. Pak vás prosíme o jediné. Pokud víte, odkud ptáček vypadl, tak ho tam vraťte! Ptáci nemají čich, tak nevadí, když na něj sáhnete. Když netušíte, odkud mládě vypadlo, pak jej vezměte domů a ihned zavolejte nejbližší stanici pro handicapovaná zvířata. Mláďata, která už vylétla z hnízda, ale létání jim zatím příliš ještě nejde, pokud možno nenechejte na zemi. Posaďte je na nejbližší strom nebo zeď. Mláďata si zavolají svoje rodiče a ti je nakrmí a odvedou do bezpečí. Pouze pokud je ptáče viditelně zraněné, zesláblé nebo ve společnosti mrtvých sourozenců, vezměte jej domů a volejte Český svaz ochránců přírody nebo rovnou záchranou stanici pro handicapované živočichy.

Záchranná stanice Zelené Vendolí:

  • zelene.vendoli@seznam.cz
  • tel.: 732 40 80 30, 604 830 851, 605 167 358
  • Zelené Vendolí